Praktyczny przykład wykorzystania PowerShell i zmarnowania czasu!

By PowerShell

gist powershell github

Gdy przygotowuję nowy wpis staram się, aby znalazło się w nim jak najwięcej przykładów. Zdecydowanie najlepiej pamiętam, to co praktycznie wykonam, niż to, co tylko przeczytam lub obejrzę. Dlatego lubię wyjaśnienia z przykładami i sam takie piszę dla Ciebie.

Wróćmy na chwilę do ostatniego wpisu na temat szkodliwości Write-Host. Znalazło się tam kilka fragmentów kodu, które miały na celu lepsze zrozumienie omawianego tematu. Przykładowe kody PowerShell publikuję na GitHub Gist. Wykonywanie tego dla jednego przykładu nie należy czasochłonnych, lecz dla większej ilości już tak.

Chciałem coś z tym zrobić i widziałem 3 opcję, rezygnacja odpadała, na delegowanie mnie (jeszcze;) nie stać, pozostała mi…

Automatyzacja

Żeby nie robić więcej tego w ten sposób (czyt. manualnie), pierwsze co zrobiłem to przejrzałem Github API i znalazłem to, czego potrzebowałem najbardziej.

Czym jest API?
API (aplication programin interfejs) – to interfejs aplikacji, który pozwalają na korzystanie z określonych funkcjonalności we własnej aplikacji.

Po zapoznaniu się z możliwościami API w zakresie Gist, zapoznałem się z również z dokumentacją dotyczącą uwierzytelniania.

Dalej to już tylko czysta przyjemność wykorzystania PowerShell. Efektem jest funkcja New-GithubGist (zawarta w module PSGitHubGist), w której oprócz wywołania POST /gists dodaje do zwracane obiektu własną własność embed.

Wymagania wstępne

Do działania funkcji niezbędna jest nazwa użytkownika oraz klucz do API. Aby go wygenerować zaloguj się do swojego konta na GitHub, przejdź do ustawień (Setting), następnie Developer Settings i Personal access tokens.

gist powershell token

Mając jedno i drugie można korzystać z funkcji.

Przykłady użycia

Pierwszy przykład to wstawienie jednego skryptu do GitHub Gist.

Drugi to przykład z życia wzięty. Utworzenie wszystkich skryptów z wybranego folderu pod publikację wpisu na temat Write-Host. W potoku przekazuję wszystkie pliki z wybrane folderu do publikacji.

Podsumowanie

To jest to co, najbardziej lubię w PowerShell, krótki czas od pomysłu do realizacji. Dzięki jednej małej funkcji jestem w stanie skrócić czas przygotowywania nowych wpisów.

Być może sama funkcja dla Ciebie nie będzie przydatna, ale chciałem Ci pokazać jak użyteczny jest dla mnie PowerShell i jaki może być również dla Ciebie.

Dlatego pomyśl, co wykonujesz na co dzień, czynności powtarzalne i czasochłonne. Zastanów się, czy jesteś w stanie wykorzystać PowerShell do uproszczenia, zautomatyzowania tej czynności. Przygotowanie będzie wymagało wysiłku, ale satysfakcja i zaoszczędzony czas (później) będzie bezcenny.

Najważniejsze na koniec, warto zacząć od poszukania czy ktoś już nie napisał tego co potrzebujemy. Tak było w moim przypadku, PSGitHub 🙂

22 Najważniejsze Wskazówki Pisania Skryptów PowerShell

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

× Close