
Jak często zostawiasz swoje skrypty PowerShell bez komentarza? Co prawda spotkałem się z opinią, że dobrze napisany i sformatowany kod nie wymaga dodatkowych komentarzy. Jednak mimo wszystko warto zostawić kilka słów wyjaśniających naszą twórczość.
Komentarze w PowerShell
W PowerShell mamy do dyspozycji dwa rodzaje komentarzy w kodzie PowerShell – komentarze liniowe oraz blokowe.
Pierwszy to oznaczenie pojedynczej linii jako komentarz poprzez dodanie znaku #
(hash). Taka linia jest ignorowana w momencie wykonywania skryptu.

Druga z opcji to utworzenie bloku komentarza. Blok otwierasz znakami <#
i zamykasz #>
. Wszystko pomiędzy tymi znakami to po prostu informację dla poprawiających nasz kod 😉

Komentarze w Visual Studio Code
Ze względu, na to, że Visual Studio Code zrobił się pierwszym wyborem edytora skryptów PowerShell poniżej dwa skróty klawiszowe do dodawania komentarzy.
Skróty klawiszowe w VSCode:
⌨️ Pojedyńcza linia komentarza – Ctrl + /
⌨️ Blok komentarza – Shift + Alt + A
Better Comment
W Visual Studio Code do dyspozycji mamy mnóstwo rozszerzeń, również można coś znaleźć związanego z komentarzami. Jednym wartym uwagi jest Better Comment, który podrasuje nasze komentarza.
W prosty sposób dodatkowo uwypuklisz (po hashu dodaj odpowiedni oznaczenie – *, !, ? lub TODO), kluczowe komentarze w skrypcie PowerShell (ale też innych językach programowania).

Podsumowanie
Prosty, ale istotny temat przede wszystkim dla osób zaczynających przygodę z PowerShell. Oprócz standardowego zastosowania komentowanie wykorzystaj do wykluczania wykonywania fragmentu kodu, np podczas testowania.
Jeśli nie czytałeś jeszcze 7 podstawowych praktyk PowerShell (jedna związana z komentowaniem) to zapraszam do przeczytania.
No comments yet.